Apartment in Terrebonne (Terrebonne)

1845, Rue de Plaisance, 102

Kitchen Hallway Living room Living room Living room
29 

324,900 $

2| 1| 103.4 mc
№ Centris 21534863

Description

Highlights

Year built
1989
Living area
103.4 mc
Floor
Garden level
Condo fee
278 $ / month
Garden level
20.11x11.5 P
Floating floor
Dining room
Garden level
13.7x9.7 P
Ceramic tiles
Kitchen
Garden level
13.7x11.1 P
Ceramic tiles
Primary bedroom
Garden level
16.3x12.1 P
Floating floor
Bedroom
Garden level
15.1x8.8 P
Floating floor
Bathroom
Garden level
15.0x11.8 P
Ceramic tiles
Storage
Garden level
8.3x8.5 P
Carpet
Costs and evaluation
Taxes
Municipal Taxes (2025)
2 167 $
School taxes (2025)
164 $
Total
2 331 $
Municipal evaluation(2026)
Land
72 800 $
Building
202 700 $
275 500 $

Life Style

Suggested properties

New
1,100 $ /M 434, Ch. des Prairies, 002 Joliette Apartment
1| 1
№ Centris 20857270
New
354,900 $ 666, Av. Ampère, 6 Laval (Laval-des-Rapides) Apartment
2| 1| 849 pc
№ Centris 22838834
New
1,800 $ /M 540-1, Rue J.-A.-Nadeau Granby Apartment
3| 1
№ Centris 23041776
New
324,000 $ 2300, Place du Village, 221 Magog Apartment
2| 1| 76.2 mc
№ Centris 9938194
Open house
917,900 $ 5995, 2e Avenue Montréal (Rosemont North) Apartment
3| 2| 1459 pc
№ Centris 12898569
New
2,700 $ /M 1676, Rue Nielsen Longueuil (Laflèche) Apartment
4| 1
№ Centris 17695831
Jacques-OlivierThibeault
Jacques-Olivier Thibeault Residential Real Estate Broker