One-and-a-half-storey house in Saint-René-de-Matane
17

149,500 $
1|
1
Description
Highlights
Year built
1951
Living room
1st level/Ground floor
7.9x14.5 P
Floating floor
7.9x14.5 P
Floating floor
Kitchen
1st level/Ground floor
14.5x9.7 P
Floating floor
14.5x9.7 P
Floating floor
Hallway
1st level/Ground floor
11.2x11.3 P
Floating floor
11.2x11.3 P
Floating floor
Bathroom
1st level/Ground floor
10.3x6.9 P
Floating floor
10.3x6.9 P
Floating floor
Primary bedroom
2nd floor
11x10.2 P
Floating floor
11x10.2 P
Floating floor
Taxes
Municipal Taxes (2025)
877 $
School taxes (2025)
36 $
Total
913 $
Municipal evaluation(2026)
Land
18 000 $
Building
86 900 $
104 900 $
Life Style
Suggested properties
289,000 $
248, Rue St-Zénon
Matane (Matane)
One-and-a-half-storey house
2|
2|
1620 pc
№ Centris 10020187
450,000 $
17, Rg St-Thomas
Notre-Dame-des-Monts
One-and-a-half-storey house
3|
2
№ Centris 16031406
249,500 $
1660, Grande-Côte
Sainte-Geneviève-de-Berthier
One-and-a-half-storey house
2|
1
№ Centris 25888909
749,000 $
509, Route Ducharme
Saint-Roch-de-Mékinac
One-and-a-half-storey house
3|
2
№ Centris 16941892
189,000 $
385, Av. Centrale
Saint-Vianney
One-and-a-half-storey house
3|
2
№ Centris 21427054
230,000 $
53, Rue Principale
Macamic
One-and-a-half-storey house
3|
1|
135.77 mc
№ Centris 26147886
The more it is seen, the faster it is sold!
Activi-T
Views on the internet: 9,469
Visibili-T
Suggested properties
289,000 $
248, Rue St-Zénon
Matane (Matane)
One-and-a-half-storey house
2|
2|
1620 pc
№ Centris 10020187
450,000 $
17, Rg St-Thomas
Notre-Dame-des-Monts
One-and-a-half-storey house
3|
2
№ Centris 16031406
249,500 $
1660, Grande-Côte
Sainte-Geneviève-de-Berthier
One-and-a-half-storey house
2|
1
№ Centris 25888909
749,000 $
509, Route Ducharme
Saint-Roch-de-Mékinac
One-and-a-half-storey house
3|
2
№ Centris 16941892
189,000 $
385, Av. Centrale
Saint-Vianney
One-and-a-half-storey house
3|
2
№ Centris 21427054
230,000 $
53, Rue Principale
Macamic
One-and-a-half-storey house
3|
1|